Kürtajdan önce ilk olarak gebeliğin varlığı ve haftası uzman bir doktor tarafından tespit edilmelidir. Gebelik kesinse ve haftası kürtaj olmanıza engel değilse, operasyon için bir takım testler yaptırmanız istenebilir. Bu testler ile anestezi ile ilgili alerji vs, kan sayımı, kan pıhtılaşması gibi operasyona engel teşkil edecek bir rahatsızlığınızın olup olmadığı belirlenir. Bunun yanı sıra eğer evliyseniz eşinizin bu operasyona izin verdiğiyle ilgili imzası istenebilir. Bekarsanız buna gerek yoktur. 18 yaşından küçükler için ise ebeveyn izni gereklidir.

kürtajdan önceKürtaj işlemini hangi tür anestezi altında yapacağınıza doktorunuzla beraber karar verdikten sonra eğer genel anesteziyi seçtiyseniz işlemden 8 saat öncesine kadar hiçbir şey yiyip içmemeniz gerekir. Ayrıca sigara içiyorsanız birkaç gün öncesinde bırakmanız tavsiye edilir. Operasyondan önceki bir iki gün alkol kullanmamanız kan değerleriniz açısından önem taşır.

Kürtaj olacağınız güne hazırlanırken psikolojik olarak kendinizi rahatlatacak şeyler yapmanız, endişelerinizden arınmanızı tavsiye ederiz.