kurtaj-kanunuKürtaj kanunu ülkemizde eğer tıbbi bir zorunluluk yoksa en fazla 10 haftalık gebeliklerin sonlandırılmasına izin vermektedir. Gebeliği 10 haftayı geçmiş kişiler için gebelikte sorun yoksa kürtaj yaptırmak ve yapmak ülkemiz kanunlarına göre suçtur. Kürtaj için bazı şartlar mevcuttur. Bunları sıralamak gerekirse,

  • Gebeliğin 10 haftayı geçmiş olmaması
  • Evli kadınlar için eşin onayı
  • 18 yaşından küçükler için ailenin onayı
  • Bekar kadınlar için kendi onayları yeterlidir

Eğer evliyseniz ve istenmeyen bir gebeliğiniz varsa, eşinizin de onayı alınarak 10 haftadan küçük hamileliğinizi sonlandırabilirsiniz. Bekar ve 18 yaşından büyükseniz kimseden onay almanız gerekmez. Bekar ve 18 yaşından küçükseniz ailenizin onayı gerekmektedir.

Gebeliğin haftası nasıl tespit edilir?

Son adet tarihi göz önünde bulundurularak ultrasonda bebeğin ölçümü ile birlikte hafta tespit edilebilir. Son adet tarihi ile ultrason görüntüsü genellikle uyumludur. Gebenin bu tarihi hatırlamaması veya yanlış hatırlaması ya da erken döllenme, geç döllenme gibi durumlarda doktorun ultrasonda belirlediği hafta geçerlidir. Bu nedenle eğer gebe olduğunuzu fark ettiyseniz ve gebeliği sonlandırmak istiyorsanız vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmanız gerekir.