Yaptırmanız gereken kürtajın çeşidi kaç haftalık gebe olduğunuza göre değişir. Bazı medikal durumlar da uygulanacak prosedüre etki edebilir. Kürtaj işleminden önce size bir muayene yapılır. Bazı kan değerleri, tansiyon vs kontrol edilir. Ayrıca ultrasonla gebeliğin haftası ve durumu tespit edilir. Muayeneden sonra hangi tip işlemin uygulanacağı ile ilgili karar verilebilir. İki çeşit kürtaj yapılma şekli vardır.

Medikal Kürtaj (İlaç ile bebek düşürme, çocuk düşürme hapı olarak da bilinir.)

Cerrahi kürtaj (Vakum kürtaj olarak da bilinir)

Kürtaj hapı nedir?

Kürtaj hapı, gebeliği sonlandıran bir haptır. Temelde progesteron hormonunu bloklayarak çalışır. Progesteron olmadığı zaman rahim duvarı incelir ve gebelik devam edemez. Bu haptan sonra, rahimde kasılmalara yol açan başka bir hap daha verilir. Bu da rahimin kasılmasına ve kanamaya yol açar dolayısıyla bebek düşer. 10 haftaya kadar kullanılabilir ancak erken haftalarda kullanmak daha etkilidir. Doktorun onayı olmadan bu haplar satın alınamaz. Ayrıca içerde parça vs kalması durumunda cerrahi müdahele gerekebilir.

kurtaj-cesitleriCerrahi kürtaj (vakum kürtaj) nedir?

Vakum kürtaj lokal anestezi, sedasyon veya genel anestezi ile uygulanabilir. Anestezi verildikten sonra yumuşak bir şekilde vakum aletiyle gebelik çekilip alınır. Kendi konforunuz açısından en azından sedasyon uygulaması alarak kürtaj işlemini acısız ağrısız ve çok kısa sürede atlatabilirsiniz.